Lütfen Dikkat : Listenin en güncel hali için yola çıkmadan önce eczanenizi arayınız. Bu liste sadece bilgilendirme amaçlı olarak verilmiştir. Liste Orhanelidevlet hastanesi resmi web sitesinde alıntı yapılmıtır. Fakat değişiklik yapılabileceği gözönünde bulundurularak nöbetçi eczanenin aranması zaman kaybını engelleyecektir. Acil şifalar dileriz.

Devamını oku...

 

 
İlçede, 1888 yılında kurulan Merkez Belediyesi, 1988 yılında kurulan Göynükbelen Belde Belediyesi ve 1992 yılında kurulan Karıncalı Belde Belediyesi olmak üzere 3 Belediye mevcut olup, 53 Köy bulunmaktadır.
Ayrıca ilçe merkezinde 6 mahalle, Göynükbelen’ de 3 mahalle ve Karıncalı’ da 2 mahalle mevcuttur.
İlçede teşkilatı bulunan genel idare kuruluşları şunlardır: Milli Eğitim Müdürlüğü, Malmüdürlüğü, Nüfus Müdürlüğü, Tapu Sicil Müdürlüğü, Kadastro Müdürlüğü, İlçe Tarım Müdürlüğü, Müftülük, Sağlık Grup Başkanlığı, Emniyet Amirliği, İlçe Jandarma Komutanlığı, Halk Kütüphanesi Memurluğu, İlçe Gençlik ve Spor Müdürlüğü, Orman İşletme Müdürlüğüdür.
Kaymakamlık Büroları, İlçe Özel İdare Müdürlüğü, S.Y.D.Vakfı, Milli Eğitim Müdürlüğü, Nüfus Müdürlüğü, Malmüdürlüğü, Tapu Sicil Müdürlüğü, Kadastro Müdürlüğü ve Adliye Hükümet Konağındadır.

 

Orhaneli ilçe merkezi; kuzeyinde Nilüfer ve Osmangazi, güneyinde Büyükorhan, Harmancık, batısında M. Kemalpaşa, doğusunda Keles ilçeleriyle sınırlıdır. Bursa’ya 70 km. uzaklıktadır. Denizden yüksekliği 500 m. dir. Kasaba İ.Ö. 450’li yıllara kadar inen bir piskoposluk merkezi idi. Adı Hadriani, Adraneia veya Adranos olarak anılmaktaydı. Anlamı ise Adranos yurdu anlamına gelmektedir. Roma imparatoru Hadrianus’un ( 117–138 ) adına kurulduğu söylenir. Daha güçlü bir olasılıkla, Orhaneli´nde Hadrianus adına yapılan bir tapınak nedeniyle bu adı almıştır. Bu adı taşıyan birçok kent olduğu için, Uludağ üzerindeki Hadriana anlamına gelen,“Hadriani ad Olimpos” olarak anılmıştır. Kusumlar yolu üzerinde, Roma dönemine ilişkin yapıların kalıntıları bulunmaktadır. Kasabanın kuzeybatısında kalan bu alan Çaltepe civarında olup, buradan çok sayıda eser çıkarılmıştır.

Devamını oku...